Кога што всушност преставува течноста на врвот од киселото млеко, никогаш повеќе нема да истурите!

Доколку  сакате да јадете кисело млеко, павлака или  грчки јогурт , сигурно милион пати  до  сега сте ја виделе мистериозната течност  на врвот.Сите оние кои  уживаат во млечните производи  не се премногу среќни  кога на врвот  ќе видат мистериозна течност, некои  веднаш  ја мешаат со  остатокот  за да се изгуби или  едноставно   ја фрлаат  бидејќи  се грижат  дека не е добра за здравјето.
Што и  да правите, оваа течност и понатаму  на многумина не им се допаѓа. Еве што е таа.
Се работи  за сурутка- течност која останува кога  млекото  се цеди  и која природно  се одвојува и останува на врвот од јогуртот, павлаката или киселото млеко.
Но, наместо да ја истурите, експертите препорачуваат  да ја  измешате со  млечниот производ бидејќи  во неа се наоѓаат протеини.
Доколку  сепак не сакате воопшто  да ја гледате, најдобро  е прво добро да ја изматите чашата за сурутката повторно да се соедини со јогуртот.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Сите оние кои  уживаат во млечните производи  не се премногу среќни  кога на врвот  ќе видат мистериозна течност, некои  в

Пронајдете не на следниве мрежи: