Кои се добитниците на престижната награда Оскар?

Loading...

На 88. издание на Оскарите кое се одржуваше до раните утрински часови во Долби театарот во Лос Анџелес Леонардо ди Каприо ја доби најпрестижната филмска награда во категорија најдобар главен актер за улогата во филмот “Повратник” (The Revenant) во режија на Алехандро Ињариту кој, пак, ја доби статуетката за најдобар режисер.Сепак, во неизвесната трка, Оскарот за најдобар филм го освои “Разоткривање” (Spotlight).
За најдобра главна актерка е прогласена Бри Ларсон, за нејзината улога во емотивниот филм “Соба” (Room).
Инаку, oва беше шестата номинација на Ди Каприо која конечно му донесе признание од Американската филмска академија.
Лео првата номинација за Оскар ја доби во 1994 година за улогата во филмот “Што го јаде Гилберт Грејп”.
Следната негова номинација дојде во 2005 година, кога беше номиниран за најдобар актер во “Авијатичарот”, а истото се случи и во 2007 година со “Крвави дијаманти”.
Минатата година тој беше номиниран за Оскар како продуцент и главен актер за филмот “Волкот од Вол стрит”, но беше “поразен” од Метју Меконахи.
Неговата актерска кариера на големото филмско платно трае долги дваесет и пет години, а првиот филм Critters 3 го сними во 1991. година.
Најдобра машка улога Марк Рајленс за улогата во “Мостот на шпионите”
Најдобра женска улога Алиша Викандер за нејзината улога во филмот “Девојката од Данска”
Најдобар режисер Алехандро Гонзалес Инриту за “Враќањето”. Тој освои “Оскар” за режија за втора година по ред. Минатата година тој ја грабна престижната статуетка за филмот “Брдмен”. Лентата триумфира и со други важни награди – за филм, оригинално сценарио и кинематографија.
Најдобро адаптирано сценарио Чарлс Рандолф и Адам Меккеј за “Големиот залог”
Најдобро оригинално сценариоТом Макартни и Џош Сингер за “Спотлајт”
Најдобро странско говорно подрачје филм Унгарската лента “Синот на Саул”, а најдобар документарен филм “Ејми”
Најдобра филмска музика Легендарниот филмски композитор Енио Мориконе го освои “Оскар” за музиката “омразена осморка”, со што стана најстариот носител на наградата. Само пред неколку месеци тој наполни 87 години.
Најдобра песна од филмот “Writing’s On The Wall”. За тематски парче од “Спектар” – најновата лента за авантурите на Џејмс Бонд, британскиот пејач и текстописец Сем Смит веќе освои награда “Златен глобус”.
Најдобри визуелни ефекти “Ex Machina: Бог од машината”
Најдобар анимиран филм “Внатре надвор”.Сепак, во неизвесната трка, Оскарот за најдобар филм го освои “Разоткривање” (Spotlight).
За најдобра главна актерка е прогласе

loading...
Loading...