Кои се тројцата најплатени спортисти

Американскииот спортски магазин „Sports Illustrated“ објави табела на спортисти со најголема заработка во 2013 година.
Прв на листата е боксерот Флојд Мејведер со заработка од 90 милиони долари. Мејведер е досега непоразен во борбите во рингот, а оваа година има закажано само два меча. На второ место се најде Роже Федерер со 43,4 милиони долари. Иако на ова место е Дејвид Бекам (со 48,3 милиони долари) сепак тој се повлече од активното играње и заработува повеќе преку рекламирање и продажба на свои брендирани производи. Трето име на листата е Фернандо Алонсо, со вкупно 42 милиони долари приход. Зад него се Кристијано Роналдо со 35,3 милиони и Лионел Меси со 35,1 милион долари.
Американските спортисти се оценети во посебен ранг, а покрај Мејведер во врвот се и кошаркарот Леброн Џејмс со прогнозирани 56 милиони долари. Неговите колеги Дру Брис и Кобе Брајант се во мртва трка за третата позиција со 47,8 наспроти 46,9 милиони долари. Голферот Тајгер Вудс, се уште заработува 40,8 милиони долари годишно, за разлика од поранешниот Ф1 пилот Михаел Шумахер, чија заработувачка е проценета на 20 милиони, четири помалку од Луис Хамилтон кој дојде на негово место во екипата на МерцедесАмериканскииот спортски магазин „Sports Illustrated“ објави табела на спортисти со најголе

Пронајдете не на следниве мрежи: