Кој појадок му штети на вашето срце

Појадокот е најважниот оброк во текот на денот. Оние кои го избегнуваат би требало да ја сменат оваа навика, затоа што со тоа прават штета на своето ментално и физичко здравје. Тоа води кон помалку енергија, пократка меморија,имаат поголеми шанси да се здебелат и поголем ризик да заболат од дијабетес.
Но, многу е битно што појадуваме наутро. Она што е вообичаен оброк на многумина додека брзаат на работа е некој пекарски производ или високо калоричен сендвич од некоја од блиските сендвичари.


За жал, истражувањата покажале дека овие производи се лоши за нашето срце. Направено било тестирање со консумација на сендвич од познат бренд на брза храна кој содржи 50 грама масти и 900 калории.
Резултатите покажале дека само еден масен оброк кога појадуваме може да има негативни последици за нашите артерии и срце.
Затоа трудете се да внесувате храна богата со растителни влакна и јаглехидрати како овошје, овесни снегулку, мусли и слично.

т

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.