Крикет играч почина откако пред два дена го удри топче во главата

Филип Хјуз (25), кој во вторникот беше погоден со топче во главата, почина во болница.Починатиот Хјуз два дена бил во критична состојба во болницата, по операцијата која му била извршена откако заработил тешки повреди по ударот со топчето и покрај тоа што носел заштитна кацига.
Играчите во крикетот се должни да носат кацига почнувајќи од седумдесетите години од минатиот век, кога е заклучено дека мора да се заштитат од топчето кое е тешко 156 грама и кое може да се движи со брзина и од 160 километри на час.Починатиот Хјуз два дена бил во критична состојба во болницата, по операцијата која му била извршена откако заработил тешки повреди по ударот со то

Пронајдете не на следниве мрежи: