Куновска, Сугарески и Николов елиминирани: Последниот збор го имала Шекеринска

Loading...

Kога се носеле одлуките за тоа кој на кое место ќе биде позициониран на кандидатските листи, последниот збор го имала потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз, Радмила Шекеринска. Kако што дознава „Дневник“ од високи партиски функционери во СДСМ, сите личности што од завчера предизвикаа лавина кавги внатре во партијата, а и реакции во пошироката јавност, биле всушност масло на Шекеринска.По завчерашното утврдување на шесте кандидатски листи, оставка од претседателската функција на скопскиот СДСМ си поднесе Софија Kуновска, револтирана од тоа што довчерашната коалициона партнерка на Никола Груевски е позиционирана високо на листите, а таа не била ниту во план.
Сепак, пред камерите вечерта по конгресот, Kуновска јавно не ги призна причините за оставката оградувајќи се дека тие ќе останат внатрепартиска работа.
– Тензија и негодување почувствува и самото раководство кога имињата…
повеќе во печатеното или електронското издание на ДНЕВНИКПо завчерашното утврдување на шесте кандидатски листи, оставка од претседателската функција на скопскиот СДСМ си поднесе Софија Kуновска, револтира

loading...