ЛЕ: Ѓеорѓиевски во Амстердам, Пандев ја чека Викторија Плзен

Со првите натпревари од 1/16 финалето, во четврток, започнува нокаут фазата во фудблсаката Лига Европа.
Горан Пандев (Наполи) и Даниел Ѓеорѓевски (Стеауа) ќе бидат македонски репрезенти во второто квалитативно фудбалско натпреварување во Европа.
Наполи, на првиот меч, од оваа фаза ќе ја пречека чешката екипа Викторија Плзен, додека екипата на Ѓеорѓиевски, Стеауа ќе гостува во Амстердам кај Ајакс.
Лига Европа, 1/16 финале:
Зенит-Ливерпул
Анжи-Хановер
Спарта Прага-Челзи
Леванте-Олимпијакос
Наполи-Викторија Плзен
Динамо Киев-Бордо
Баер Леверкузен-Бенфика
БАТЕ Борисов-Фенербахче
Ајакс-Стеауа
Базел-Дњепар
Интер-Клуж
Штутгарт-Генк
Атлетико Мадрид-Рубин
Борусија Менхенгладбах-Лацио
Тотенхем-Лион
Њукасл-Металист Харков. 
МакфаксСо првите натпревари од 1/16 финалето, во четврток, запо

Пронајдете не на следниве мрежи: