Легендарен голман ги продава личните работи поради банкрот

Некогашниот англиски голман Дејвид Џејмс, поради банкрот во вторникот ги продаваше своите работи за неколку илјади фунти.Најскапо е продаден дресот на Петр Чех (3.831 фунти), кој голманот на Челзи го носеше на финалето на ФА купот против Џејмс во Портсмут.
Џејмс добро заработи и на винилните плочи. Такви имал дури околу 1800 и за нив добил 5.632 фунти. Поранешниот голман на Ливерпул, Вест Хем и бројни други клубови во мај прогласи банкрот иако во текот на кариерата добил околу 20 милиони фунти.
Дресот на репрезентацијата на Англија кој Џејмс го носеше на Светското првенство во 2002- та година против Аргентина (1:0) е продаден за 672 фунти. Неговиот дрес од 2008 година, кога бранеше за Портсмут е продаден по цена од 480 фунти.
Џејмс, кој моментно е голман и тренер на индијскиот клуб Керала Бластер, одигра 53 натпревари за фудбалската репрезентација на Англија.Најскапо е продаден дресот на Петр Чех (3.831 фунти), кој голманот на Челзи го носеше на финалето на ФА купот против Џејмс во Портсмут.
Џеј

Пронајдете не на следниве мрежи: