Лео Меси ја освои рекордната трета Златна копачка

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси ја освои по трет пат во кариерата наградата „Златна копачка“, која се доделува на најдобриот стрелец во Европа во националните натпреварувања. Меси во сезоната 2012/2013, дури 46 пати ги тресеше мрежите на противниците во шпанската Примера, што беше и повеќе од доволно по трет пат да ја освои оваа награда. Претходните два пари славеше во 2009/2010 и 2011/2012, кога постигна 34, односно 50 погодоци.
 
Аргентинецот кој нема да го гледаме на терените до јануари наредната година поради повреда на бутниот мускул на левата нова, е прв играч кој оваа награда ја освоил три пати, а треба да се додаде дека и единствен играч во историјата кој четири пари освоил награда за најдобар фудбалер на светот.
 
 Меси во сезоната 2012/2013, дури 46 пати ги тресеше мрежите на противниците во шпанската Примера, што беше и повеќе од доволно по трет пат да

Пронајдете не на следниве мрежи: