Мајнц ремизираше со Шалке

Фудбалерите на Мајнц одиграа без побдник, 2:2 со Шалке во еден од дерби натпреварите кои се одиграа во рамките на 22.коло, во Бундеслигата.
Мајнц, во чии редови, македонскиот репрезентативец Николче Новески го одигра целиот натпревар, на два пати имаше водство, но гостите од Глезенкирехен успеаја да однесат еден бод.
Актуелниот првак, Борусија Дортмунд, лесно се справи со Ајнтрахт,забележувајќи победа со 3:0, хет трик постигна Марко Ројс.
Баер Леверкузен ја задржа третата позиција на табелата со победата над Аугзбург од 2:1.
Резултати:
Вердер-Фрајбург 2:2
Баер Леверкузен-Аугзбург 2:1
Мајнц-Шалке 2:2
Хамбургер-Борусија Менхенгладбах 2:2
Фортуна-Гројтер Фирт 1:0
Борусија Дортмунд-Ајнтрахт 3:0.
МакфаксФудбалерите на Мајнц одиграа без побдник, 2:2 со Шалке во еден од дерби натпреварите кои се одиграа во рамките на 22.к

Пронајдете не на следниве мрежи: