Македонија дел од голем Евровизиски скандал?!

Македонија е обвинета за обид да наметне шема за менување гласови со други земји, за нејзината евровизиска песна да добие повисок пласман.Организаторите на Евровизија ги истражуваат тврдењата дека неколку земји, меѓу кои и Македонија, купувале гласови од други земји во годинешното финале што се одржа во Малме, Шведска.
Азербејџан е обвинет дека не само што се обидувал да ги поткупи членовите на жирито, туку и дека им платил на литванските студенти за гласаат повеќекратно.
Азербејџан годинава беше второпласирана и доби максимални 12 поени од Малта, Бугарија, Литванија и од Израел.
 
Извор: mkd-news.comОрганизаторите на Евровизија ги истражуваат тврдењата дека неколку земји, меѓу кои и Македонија, купувале гласови од д

Пронајдете не на следниве мрежи: