МАКЕДОНИЈА ГИ ДОЗНА СВОИТЕ ПРОТИВНИЦИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2016 ВО ПОЛСКА

Македонија ги дозна своите противници во квалификациите за ЕП 2016 ПолскаПред малку во Полска се одредени квалификациските групи за ЕП 2016 во Полска. Вкупно 28 национални селекции, поделени во седум групи, ќе учествуваат во борбата за 15 места кои водат на ЕП 2016. Од секоја група пласман ќе обезбедат двете првопласирани селекции, плус најдобрата третопласирана репрезентација од сите групи.

 
Македонија ќе се натпреварува во групата 6, заедно со селекциите на Франција, Чешка и на Швајцарија. Очигледно е дека немавме многу среќа при извлекувањето и сме во група со еден јасен фаворит, eвропскиот шампион Франција, и две други силни и израмнети репрезентации, без аутсајдер во групата.

Група 1
Хрватска
Норвешка
Холандија
Турција

Група 2
Данска
Белорусија
Литванија
БиХ

Група 3
Словенија
Шведска
Словачка
Латвија

Група 4
Србија
Исланд
Црна Гора
Израел

Група 5
Унгарија
Русија
Португалија
Украина

Група 6
Франција
Македонија
Чешка
Швајцарија

Група 7
Шпанија
Германија
Австрија
Финска

Првите квалификациски мечеви ќе се одиграат во октомври 2014 година, а ЕП ќе се одржи од 15 до 31 јануари 2016 година.
извор:ркметалургПред малку во Полска се одредени квалификациските групи за ЕП 2016 во Полска. Вкупно 28 национални селекции, поделени во седум групи, ќе учествуваа

Пронајдете не на следниве мрежи: