Македонија во бело, еве каде падна најмногу снег

Најстудено утринава е во Лазарополе и Маврово каде се измерени -7 степени, а најтопло во Гевгелија каде утринската температура е четири степени над нулата.Најмногу снег во изминатото деноноќие има наврнато во Ѓуриште – 14 сантиметри, а најмногу дожд наврнал во Демир Капија – 20 литри на метар квадратен.
Снег има и во Крива Паланка – 13 сантиметри, во Крушево 5, Виница, Маврово и Тополчани 4 и во Пожаране – два сантиметри. Под нулата утринава се и температурите во Крушево -6, во Ѓуриште и Пожаране -4, Тополчани, Охрид и Берово -3, Тетово, Дебар, Претор и Крива Паланка -2, Битола и Прилеп -1 и во Виница нула степени.
Над нулата утринава е во Куманово и Штип каде се измерени 1 степен, Демир Капија, Петровец Скопје, Дојран и Струмица 2 и во Скопје 3 степени.Најмногу снег во изминатото деноноќие има наврнато во Ѓуриште – 14 сантиметри, а најмногу дожд наврнал во Демир Капија – 20 литри на ме

Пронајдете не на следниве мрежи: