Мамиќ продолжува со „ПРОСВЕТА“ за балканскиот фудбал, нови 20 милиони евра за Динамо!!!

Претседателот на Динамо Загреб, Здравко Мамиќ, успеа уште еднаш, по којзнае кој пат да му одржи „школска лекција“ на целиот балкански фудбал за тоа како се води фудбалски клуб од финансиски аспект, тој уште еднаш имаше успешна трансфер-приказна со лондонскиот премиерлигаш Тотенхем, двајца талентирани фудбалери ќе ги продаде за 20 милиони евра.
Станува збор за Ален Халиловиќ, веќе добро познат млад талентиран фудбалер кој е во екот на своето докажување на меѓународната фудбалска сцена и кој е вметнат меѓу најголемите европски таленти.
Понатаму, другиот млад и талентиран фудбалер е Тин Једвај, исто така 17-годишен.
„Не можам да кажам дека се продадени, но за нивната иднина клубот веќе го сработи своето“ изјави Мамиќ за „Вечерњи Лист“.
Според информациите, Халиловиќ ќе остане во Динамо уште една сезона, додека пак Једвај заминува за Тотенхем уште зимскиот преоден трансфер период.Претседателот на Динамо Загреб, Здравко Мамиќ, успеа уште еднаш, по којзнае кој пат да му одржи „школска лекција

Пронајдете не на следниве мрежи: