Маска од ориз која ја помладува кожата за 10 години

Оризот отсекогаш бил поврзан со здравата исхрана, меѓутоа тој има и една друга страна за која можеби не сте знаеле досега.Оризот содржи антиоксиданс кој е докажано дека ја намалува појавата на брчките и го забавува процесот на стареење. Исто така, некои азиски култури го користат и оризот во прав кој ја намалува иритацијата на кожата и се користи за лечење на акни. 
Јапонски рецепт за убавина
Во продолжение, погледнете го традиционалниот јапонски рецепт за маска од ориз:
Во тенџере, ставете две до три лажички ориз и варете сè додека оризот не омекне. Процедете и ставете ја водата во сад. Во друг сад, измијте го оризот со студена вода. Во водата додадете една лажичка млеко и една лажичка мед. Откако состојките ќе се соединат, нанесете на чисто лице и врат. По 30 минути, измијте го лицето со водата во која првобитно се варел оризот.
 Нежна кожа и помалку знаци на стареење
Оваа маска ќе ја омекне кожата, ќе ги намали брчките и ќе ја измазни текстурата. Тонусот на кожата ќе добие повеќе влага, а лицето ќе изгледа посветло, поосвежено и помладо.
Користете ја маската од ориз еднаш неделно и многу брзо ќе заборавите на другите методи на помладување на кожата.
 
 Оризот содржи антиоксиданс кој е докажано дека ја намалува појавата на брчките и го забавува процесот на стареење. Исто така, некои азиски ку

Пронајдете не на следниве мрежи: