Меси ги шокираше сите со својата одлука: „Готово е, повеќе нема да играм…“

Дваесет и девет годишниот Меси го загуби и четвртото големо финале, трето во последните три години. Фрустрацијата кај него е голема, па веднаш по мечот со Чиле изјави дека се повлекува од националниот тим.-Тоа е тоа. Завршив со националниот тим. Ова беше четврто финале. Да победам беше нешто што најмногу сакав, но не успеав, тоа е тоа. Тагата е огромна, боли кога не можете да бидете шампион, ­ изјави Меси за аргентинска телевизија по мечот.
Многумина веруваат дека ова е изјава на Меси дадена во афект по поразот. Тој има 29 години и сѐ уште има шанса да освои голем трофеј со националниот тим, па не се исклучува можноста тој да се предомисли. Меси загуби три финалиња на Копа Америка 2007, 2015 и 2016 година и едно на Светското првенство, во 2014 г. од Германија.-Тоа е тоа. Завршив со националниот тим. Ова беше четврто финале. Да победам беше нешто што најмногу сакав, но не успеав, тоа е тоа. Тагата е огром

Пронајдете не на следниве мрежи: