Мизеријата продолжува: Активистите на СДСМ и понатаму се потсмеваат со настраданите во поплавите

Членовите и активисти на опозициската СДСМ и претставници на таканaречената „Шарена револуција“ не престануваат да се потсмеваат со катастрофалното невреме кое гo зафати Скопје и ги понижуваат настраданите.Еден од активистите на „Шарената револуција“ кој е присутен на сите протести организирани од СДСМ, на социјалните мрежи крајно недолично ги навреди дел од настраданите жители во природната катастрофа, нарекувјаќи ги “копита недоделкани“.
-Оние граѓани чии домови се поплавени а не сакаат да примат помош затоа што им била понудена од учесници во ‪#‎ШаренаРеволуцика и не заслужуваат ништо подобро, очигледно им е поубаво и нека продолжат да живеат во кал, смрдеа, фекалии. Кај нас во село таквите ги викаат “копита недоделкани”, напиша Гочев.
Со недолични зборови и коментари, гласноговорниците на СДСМ само докажуваат дека ним воопшто не им е грижа за настраданите. Ниту еден од овие лица кои на социјалните мрежи сеат само гнев, не отиде да помогне на поплавените подрачја.
Тие само се ситат на ваквата трагедија и истата ја сфаќаат како состојба погодна за терање политика. Нивното однесување е срамно.
 
Во денови кога цела Македонија тагува по загубените животи и сочувствува со настраданите, СДСМ и нејзините полтрони тераат политика. Така, пред неколку дена, актерката која работи бранејќи ги интересите на СДСМ, Ирена Ристиќ, плукна по цела Македонија сакајќи да плука по лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Грувески кој по цели денови е на терен меѓу граѓаните кои доживеаја штети од невремето.
 
Бранко Тричковски кој посакуваше да има што повеќе жртви од бранителите во Диво Насеље, сега бара да се палат македонските знамиња.
 
Активистот на СДСМ и платеник на Шарената револуција Бекири дури би го запалил целиот Црвен крст.
Еден од активистите на „Шарената револуција“ кој е присутен на сите протести организирани од СДСМ, на социјалните мрежи крајно недоличн

Пронајдете не на следниве мрежи: