Могерини ја поддржува Тиранската платформа

Loading...

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ вечерва од Скопје порача дека смета дека претседателот Ѓорѓе Иванов треба да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и платформата за двојазичност во Македонија од Тирана.По средбите со политичките лидери Могерини истакна дека Европската унија била „загрижена за моменталната состојба во Македонија, се надеваме дека земјата набрзо ќе се врати на патот на евроинтеграциите“.
Социјалдемократот Зоран Заев по средбата со Могерени, европски функционер од Италија, е задоволен што ЕУ останува посветена на иднината на Македонија, воедно повторно повикувајќи до претседателот да ја преиспита одлуката.
-67-те мандати се нормален услов за давање на мандатот за формирање Влада, а ЕУ ќе ја поддржи идната Влада за забрзано членство во Унијата- изјави Заев.По средбите со политичките лидери Могерини истакна дека Европската унија била „загрижена за моменталната состојба во Македонија, се надеваме

loading...