Моќ во компактна форма – новиот Audi RS 3 Sportback

Loading...

• Врвен спортски модел од семејството А3
• Најмоќниот произведен пет цилиндричен мотор во RS историјата – 270 kW / 367 КС
• Од 0 до 100 km/h забрзува за само 4.3 секунди, а со тоа новиот модел е за 0,3 секунди е побрз од својот претходник.Жежок, застрашувачки звук излегува од новиот моќен пет цилиндричен мотор на Audi. Со моќност од 270 kW односно 367 КС и вртежен момент од 465 Nm – Audi го претставува новиот RS 3 Sportback, најмоќниот компактен автомобил во премиум сегментот. Со моќниот пет цилиндричен турбо мотор, моделот со пет врати забрзува од 0 до 100 km/h за само 4,3 секунди, а максималната брзина изнесува 280 km/h.
„Audi има долга традиција во производство на пет цилиндрични мотори“, изјави д- р Улрих Хакенберг, член на одборот за технички развој во AUDI AG. „Во 80-тите години, овие мотори го направија Audi врвен спортски бренд, во мото спортот, а истите го најдоа своето место и кај моделите од производство. Новиот Audi RS 3 Sportback е опремен со 2.5 TFSI мотор од најновата генерација на пет цилиндрични мотори. Ова е најмоќниот мотор од модуларната попречна матрица“.
Најнаградуваниот 2.5 TFSI агрегат кај RS 3 Sportback произведува 270 kW односно 367 KS и има 465 Nm вртежен момент. Турбо моторот од 0 до 100 km / h го забрзува компактниот автомобил со пет врати за само 4,3 секунди, а максималната брзина изнесува 280 km/h. Во NEDC стандардот автомобилот троши 8.1 литри на 100 километри, а емисијата на CO2 изнесува 189 грама на километар.Жежок, застрашувачки звук излегува од новиот моќен пет цилиндричен мотор на Audi. Со моќност од 270 kW односно 367 КС и вртежен момент од 465 Nm –

loading...
Loading...