Момчињата на Гвардиола во сабота против Херта

Баерн во 31 коло може да ја освои титулатаEurosport 2 ќе ги пренесува петте најважни натпревари од 31 коло на германското првенство. Тоа ќе биде коло во кое баерн Минхен може и службено да ја задржи титулата. За тоа да се оствари, Баварците мора да победат во Берлин, а Дортмунд да изгуби во Штудгарт. Баерн е со 7 бода пред Борусија и 4 натпревари до крајот на сезоната.
Преносот во живо на Eurosport 2 започнува во петок кога Хамбург се среќава со Бремен. Натпреварот е по распоред во 20:30, а од 20 часот може да го следите прегледот на колото. Тоа ќе биде вистинско дерби ако се земе в предвид дека Хамбург собра само 3 бода во последните 5 средби на Бундес лигата: домаќините се на 12 место со 32 бодови, а гостинскиот тим на 16 место и 3 бода помалку.
Саботата е посветена на важни натпревари за екипите од врвот на табелата. Во 15:30 започнува средбата меѓу Херта и Баерн. Домаќинот Херта, подолго време беше на трето место и се надева да се врати на истото. Во меѓувреме, Леверкузен продолжува со добрата форма и ја претекна Херта остварувајќи пет победи по ред. Момците на Роџер Шмит играат кај Шалке во сабота во 18:30.
Во недела ќе ја гледаме екипата која изгледа е во најдобра форма. Хофе има 4 победи и еден нерешен натпревар во последните 4 кола, а во ова коло гостува на Гладбах кој назадува со формата (3 порази во 4 кола). Викендот завршува со средбата меѓу Франкфурт и Мајнц, натпревар во кој секоја екипа има своја цел. Франкфурт да спречи испаѓање, а Маинц се бори за место во Лигата на шампионите.
Во живо на Eurosport 2 Бундес лига 31. kolo:
 Hamburg – Bremen –петок- 20:30
 Hertha – Bayern – сабота – 15:30
 Schalke – Leverkusen – сабота- 18:30
 Gladbach – Hoffe- недела- 15:30
 Frankfurt – Mainz- недела- 17:30Eurosport 2 ќе ги пренесува петте најважни натпревари од 31 коло на германското првенство. Тоа ќе биде коло во кое баерн Минхен може и службен

Пронајдете не на следниве мрежи: