Мундијалот е попопуларен од Оскарите

На социјалната мрежа Фејсбук за време на првиот натпревар од Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска објавени биле 58 милиони постови по тој повод.Тоа е пет пати повеќе отколку постирањето за време на овогодишената церемонија за доделување на филмските награди Оскар.
Фејсбук соопштил дека најголем дел од постовите биле поврзани за првиот гол на Бразил со кој Нејмар изедначи на 1:1, но голем дел од објавите се однесувале и на вториот гол на Бразилецот, постигнат од пенал.
Најактивна земја за време на тој натпревар била Бразил, а следуват САД и Англија. Најактивни корисници на ова социјална мрежа биле мажите на возраст од 18 до 24 години.Тоа е пет пати повеќе отколку постирањето за време на овогодишената церемонија за доделување на филмските награди Оскар.
Фејсбук соопштил д

Пронајдете не на следниве мрежи: