На денешен ден пред 80 години: Југославија го совлада Бразил со резултат 8:4!

Бразилците ја посетија Југославија по раната елиминација од Светското првенство во Италија и го доживеале последниот пораз од националниот тим.Како што се потсетуваат медиумите, натпреварот се одигра на стадионот БСК пред околу 12.000 гледачи и тоа беше последниот триумф на југословенската репрезентација против петкратните светски шампиони. Јунакот на победата на 3 јуни, 1934 година беше Благољуб „Моша“ Марјановиќ, кој постигна три гола.
За селекцијата на Југославија настапија: Чулиќ, Матошиќ, Белошевиќ, Арсенијевиќ, Стевовиќ, Ленер, Тирнаниќ, Марјановиќ, Вујадиновиќ, Томашевиќ и Глишовиќ.
Додека дресот на Бразил го носеа: Педроса, Силвио, Хофман, Луиз Луз, Ариел, Мартим, Канали, Луизињо, Валдемар, Армандињо, Леонидас.Како што се потсетуваат медиумите, натпреварот се одигра на стадионот БСК пред околу 12.000 гледачи и тоа беше последниот триумф на југословенската

Пронајдете не на следниве мрежи: