Над 20.000 настрадани во поплавите во Јужен Бразил

Над 20.000 лица имаат настрадано во поплавите кои се последица од поројните дождови кои го зафатија јужниот дел на Бразил.Службата за цивилна одбрана во државата Рио Гранди Сул соопшти дека загинати се две лица.
Најмногу е погодена општината Итаки, каде што над 9.000 лица биле принудени да ги напуштат своите домови. Над 5.000 останале без покрив над главата во градот Уругуаја.
Метеоролозите прогнозираат дека во наредните два дена дождовите ќе продолжат, а температурите би можеле да паднат до 6 степени целзиусови.Службата за цивилна одбрана во државата Рио Гранди Сул соопшти дека загинати се две лица.
Најмногу е погодена општината Итаки, каде што над

Пронајдете не на следниве мрежи: