НАГЛО ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАР: Луѓето заплакале откако сфатиле што се случува!

Најпознатиот холандски фудбалер Јохан Кројф, почина во четвртокот на 68 години од рак на белите дробови. Светот со тага се прости од него, а пријателскиот натпревар помеѓу Фејнорд (неговиот последен клуб во кариерата) и Спарта, беше прекинат во 14. минута за да му оддадат чест навивачите и играчите.Да потсетиме, легендарниот фудбалер настапуваше со бројот 14 на грбот.
Кројф важи за еден од најдобрите фудбалери и тренери во историјата на фудбалот. Во седумдесеттите години се смета за основач на тоталниот фудбал кој го практикуваше во Ајакс и Барселона.
Кројф воедно се смета за тренер кој на фудбалот му донел многу исклучителни нешта. Со Барселона освои четири титули по ред.
Да потсетиме, легендарниот фудбалер настапуваше со бројот 14 на грбот.
Кројф важи за еден од најдобрите фудбалери и тренери во историјата н

Пронајдете не на следниве мрежи: