Нападнат Американскиот универзитет во Авганистан

Американскиот универзитет во Авганистан е нападнат, а припадниците на школското обезбедување разменуваат оган со напаѓачите, јави Еј-Би-Ес њуз.Не е познат бројот на студенти и професори кои се моментов во Универзитетот, ниту е познат идентитетот на напаѓачите.
Добитникот на Пулицерова награда, фотографот Масуд Хосани напиша на Твитер дека е заробен внатре.
„Помош. Ние сме заглавени во универзитетот и се слушна пукање, па експлозија. Овој може е мојот последен твит“, напиша тој на социјалната мрежа.
Очевидци тврдат дека напаѓачите влегле и во болницата Нор, во близина на училиштето.Не е познат бројот на студенти и професори кои се моментов во Универзитетот, ниту е познат идентитетот на напаѓачите.
Добитникот на Пулицер

Пронајдете не на следниве мрежи: