Напиток кој ќе ве успие побрзо и од таблета, а се прави за 10 минути

Loading...

Секој од нас имал непреспиена ноќ, кога не може да се избори со несоницата, а што  повеќе се грижите за тоа што не можете да заспиете, вашиот мозок работи  побрзо и вие сте подалеку од сонот, а поблиску до Сонцето. Доколку сакате банани, време е да заборавите на несоницата.Нередовното спиење може да предизвика депресија, стрес и анксиозност. Кога мозокот ноќе не сака да „замолчи“, организамот не е опуштен, вие не сте во можност да заспиете. Причини можат да бидат и одредени болести и лекарства, уреди, но  која и да е причината, свесни сте дека тука нешто мора да се промени.
Чај од банана
Оваа инфузија за добар сон освен што е одлично решение, овој напиток е  и многу вкусен. Како се прави?
Бананите, а посебно нивната кора, се богати со калиум и магнезиум. Додека магнезиумот помага во спречувањето на пореметувње на сонот, и магнезиумот и калиумот  помагаат  во опуштење на мускулите. Магнезиумот е еден од најдобрите минерали за релаксација, а запомнете дека овој рецепт се однесува на органските банани. Бидејќи поради користењето на корите важно е бананите да не бидат прскани.
Состојки:
Една банана
Вода
Малку цимет, по желба
Се што треба да сторите е да ги исечете краевите на бананата и да ја ставите во зовриена вода. Држете ги околу 10 минути и процедте ја водата. Додадете цимет  и испијте го чајот еден час пред спиење. Освен чајот, исто така можете да посипете цимет на сварената банана и да уживате во вкусот заедно со чајот.Нередовното спиење може да предизвика депресија, стрес и анксиозност. Кога мозокот ноќе не сака да „замолчи“, организамот не е опуштен,

loading...
Loading...