НАПРАВЕТЕ ГО САМИ ОВА ЧУДЕСНО СРЕДСТВО: Едноставен и ефикасен отстранувач на дамки!

Loading...

Овој домашен препарат отстранува дамки од различно потекло и може да им конкурира на најскапите средства за иста намена.Но, што е најважно – ова е без хемикалии, кои често предизвикуват алергиски реакции на кожата кај децата и возрасните.
За подготовка на домашниот отстранувач на дамки ќе ви бидат потребни само три состојки: вода, сода бикарбона и водород пероксид (хидроген 3%).
Состојки:
-1 чаша врела (зовриена) вода
-пола чаша сода бикарбона
-пола чаша хидроген 3%
Постапка:
Сода бикарбоната прелијте ја со заовриената вода. Почекајте да се олади и содата да се раствори, па додадете го хидрогенот. Измешајте ги добро состојките и претурете ги во распрснувач.
Вашиот отстранувач на дамки е готов!
Користење:
Добро испрскајте ги дамките на сува облека и оставете средството да делува околу 5 минути. Уште подобро е дамките да ги изрибате со сува четка за заби која ќе ја потопите во отстранувачот.
Ако дамките се стари и тврдокорни, оставете и исперете 2-3 пати.
Продолжете со вообичаено перење на облеката, машински или рачно.Но, што е најважно – ова е без хемикалии, кои често предизвикуват алергиски реакции на кожата кај децата и возрасните.
За подготовка

loading...