Навас: Испаднавме без пораз

Голманот на Костарика Кејлор Навас изјавил по поразот од Холандија, и испаѓањето од Мундијалот, дека неговата селекција го напушта Бразил со крената глава и без пораз„Ова Светско Првенство беше огромно и феноменално искуствоза мене,  а ние како екипа го напуштаме со крената глава. Сите завршија одлична работа, ја оставивме душата на теренот. Никој не сака да губи и секако дека ни е тешко, но сето тоа е спорт мораме понатаму. Ни останува дека не сме поразени ниту еднаш, бидејќи поразот од пенали не е потраз“, рекол Навас.
Одличниот голман на Леванте го заврши Мундијалот со неверојатни 20 одбрани, а единствените двајца играчи кои испееа да го совладаат во игра беа Едисон Кафани и Сократис Папастатопулос. Уригваецот го совлада од белата точка, додека Гркот беше прецизен во мечот од осминафиналето.
Костариканците постигнаа најголем успех во историјата на својата земја со пласман помеѓу најдоврите осум екипи од светот, каде ги застана селекцијата на Холандија, дури по паналите.„Ова Светско Првенство беше огромно и феноменално искуствоза мене,  а ние како екипа го напуштаме со крената глава. Сите завршија одличн

Пронајдете не на следниве мрежи: