Навечер потопете бадеми во вода, наутро изедете ги! Резултатите ќе ве воодушеват

Традициоалната кинеска медицина вели дека е многу важно да се потопат бадемите во  вода преку ноќ, а потоа наутро да се јадат излупени, а еве зошто.

Навечер потопете бадеми во вода, наутро изедете ги! Резултатите ќе ве воодушеват

Танинот кој се наоѓа во кожата на бадемот го спречува вашето тело да ги впие сите  добри  состојки кои ги има ова излупено овошје. 

Затоа  пред конзумирање потопете ги во вода  преку ноќ и  горчливата кожа  сама ќе отпадне  а киселината од вашиот желудник ќе може да се позанимава со сите хранливи состојки кои сега ги  нуди бадемот.

Бадемите инаку се полни со протеини, влакна, витамин Е, калциум, цинк, фосфор и  магнезиум, а а дури без кожа сите состојки доаѓаат во полн сјај.

И нутриционистите го советуваат токму овој начин на конзумирање на  бадеми, но  тие уште советуваат да ги изедете веднаш откако  ќе се разбудите бидејќи со тоа ќе го регулирате  лачењето на хлороводородна киселина во желудникот но и ќе спречите киселина и други проблеми во дигестивниот систем. 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.