Навивачи мавале турски фудбалер со свинско месо, но неговиот одговор ГИ ЗАКОПА ВО ЗЕМЈА!

Дерби натпрeварот во 14. коло на германската Будеслига помеѓу Леверкузен и Шалке, го одбележа несекојдневен инцидент којшто беше направен од навивачите на гостинот. Имено, фудбалерот од домашниот тим Хакан Чалханоглу, се нашол на удар од противничките навивачи при изведба на корнер.Кон него бил фрлен сендвич, а германските медиуми пренесуваат дека во него се наоѓало свинско месо, кое е строго забрането во исламската вероисповед.
Сепак, оваа провокација не успеала благодарение на реакцијата на фудбалерот којшто одговорил така што го зел сендвичот од тревата, неколкупати го принел кон устата и го изнел од теренот.
Фантастичниот гест на турскиот играч наишол на одборување на интернет, а турските навивачи на социјалните мрежи му честитаат што „укажал почит кон лебот“.Кон него бил фрлен сендвич, а германските медиуми пренесуваат дека во него се наоѓало свинско месо, кое е строго забрането во исламската вероиспове

Пронајдете не на следниве мрежи: