Навивачите на Верона се закана за Балотели?!

Верона се врати во Серија „А“, па така освен тоа што клубот направи добар успех и се враќа на старите патеки, се поставува прашањето какво ќе биде однесувањето на нивните навивачи на утрешниот натпревар со Милан, каде има тенденција да има расистички извици и навреди кон црномурестиот Балотели, кој секогаш е мета поради своето однесување.Вреди да се потенцира дека тимот на Верона ги има едни од најверните навивачи во целиот свет, ретко кој клуб има вакви лојални навивачи.
Само за илустрација, тимот на Верона своевремено во Серија „Ц“ го гледаа просечно по 30 000 гледачи на својот стадион, бројка што е неверојатно недостижна кај останатите тимови.
Сега се во првата лига на Италија, утре му гостуваат на Милан, па поради тоа што навивачите на Верона се познати по тоа што се големи расисти во Италија, се поставува прашањето какво ќе биде нивното однесување кон фудбалерот на Милан, црномурестиот Балотели.
Градоначалникот на Верона, кој е познат по тоа шшто има екстремистички ставови кон имигрантите, Флавио Тоси одби да му гарантира на Балотели дека нема да биде навредуван.
„Морате таа работа да ја гледате од повеќе аспекти, прво е тоа што ние ништо не можеме доколку се тројца или четворица кретени во масата“ вели Тоси.
Тоси надополнува дека Балотели сепак мора да обрати внимание и на своето однесување, за да не дојде до никакви провокации од страна на навивачите на Верона а воедно се запрашува како тоа само Балотели секогаш е мета на навивачите, и го поставува прашањето зошто баш тој секогаш е жртвата надополнувајќи дека Марио Балотели секогаш на умешен начин самиот себе се нарекува жртва.Вреди да се потенцира дека тимот на Верона ги има едни од најверните навивачи во целиот свет, ретко кој клуб има вакви

Пронајдете не на следниве мрежи: