Не запира хаосот во Каталонија

Не запира хаосот во КаталонијаКаталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност.
Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес конференција на која ги обвини шпанските полицајци за бруталност.
Трули го обвини и шпанскиот премиер Маријано Рахој дека е одговорен за насилствата.Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржува

Пронајдете не на следниве мрежи: