Невкусно фото: Израелски снајперист фотографираше дете држејќи го на нишан

Loading...

Еден израелски војник изнуди бесни реакции низ целиот свет откако на инстаграм објави фотографија на сликана низ неговиот нишан кој е вперен во главата на едно палестинско дете.
Фотографијата што ја објави снајперистот беше тргната од инстраграм, а профилот затворен само неколку дена по бурните реакции во јавноста. Израелските воени сили ветија дека ќе го истражат случајот. Активистите се јавија со лавина рекации со кои секако го критикуваат снајперистот, додавајќи дека со ваквите потези се движиме чекор побрзо кон дехуманизацијата.
На интернет без објавени и други слики од израелскиот војник како позира со разни оружја, но само оваа беше тргната. 
Извор: 24sata.hrЕден израелски војник изнуди бесни реакции низ целиот свет откако на инстаграм објави фотографија на сликана низ негов

loading...