Nissan најави производство на триаголен спортски автомобил

Loading...

Компанијата Nissan направи уште еден чекор кон ставање во сериско производство нов спортски автомобил со триаголна форма, откако претстави нова верзија на концептниот модел BladeGlider.Од првата опција која се појави во 2013 година, новата машина се разликува по умерениот дизајн, техничките детали и секундарниот дрифт режим со кој располага. Автомобилот беше прикажан во Рио де Жанеиро во пресрет на отворањето на Олимписките игри.
Претставниците на Nissan оценија дека возилото е „речиси подготвено за првото производство на прототип“. Во неговиот развој учество зеле и инженери од тимот на Williams во светскиот шампионат на Формула 1, кои имаат поставено агрегат.

Машината е опремена со два електромотори – по 130 киловати кои ги туркаат задните тркала. Тие се напојуваат од 220-киловатови литиум-јонски батерии. Вкупната тежина на Nissan BladeGlider е 1300 кг., а забрзувањето од 0 до 100 km/h трае помалку од 5 секунди. Максималната брзина е 190 km/h.
Агрегатот има неколку начини на работа, вклучувајќи специјални поставувања за дрифт, како и опција со можно подобра управливост. Автомобилот нема традиционални ретровизори, туку тие се заменети со камери кои ја пренесуваат сликата на монитори лоцирани лево и десно на воланот. Перспективите околу сериското производство на слична машина засега не се јасни.
Според зборовите на шефот на Алијансата Renault-Nissan, Карлос Гон, тоа е „електромобил за оние коишто ги сакаат автомобилите. Тој покажува какви ќе бидат електричните спортски автомобили на иднината.“

Фото: NissanОд првата опција која се појави во 2013 година, новата машина се разликува по умерениот дизајн, техничките детали и секундарниот дрифт режим со кој

loading...