Ново финале за Оливера Наковска- Бикова во Рио

На Параолимписките игри во Рио де Женеиро, македонската натпреварувачка во стрелаштво Оливера Наковска- Бикова успеа да се пласира во финалето во дисциплината воздушен пиштол 50 метри. Таа со 528 кругови го зазеде осмото место во квалификациите и благодарение на двете последни серии успеа да се избори за ново финале.Наковска- Бикова претходно го освои седмото место во Рио во дисциплината 10 метри воздушен пиштол, а има освоено златен медал пред четири години во Лондон.
Во оваа дисциплина заедно се натпреваруваат мажи и жени, а Ванчо Каранфилов со 500 кругови го освои 30.то место во конкуренција на 34 натпреварувачи.Наковска- Бикова претходно го освои седмото место во Рио во дисциплината 10 метри воздушен пиштол, а има освоено златен медал пред четири години во

Пронајдете не на следниве мрежи: