Од вторник нов снежен бран ќе ја зафати Македонија

По снегот и повисоките температури, за време на викендот повторно не чека екстремен студ за време на утрата. Од вторник УХМР најавува зголемена облачност со повремени врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови од дожд и снег. Врнежите ќе бидат со слаб, а во западните и јужните делови повремено умерен интензитет, поради што снежната покривка нема значително да се зголеми.
 Во среда под влијание на спуштање на постудена воздушна маса ќе дува умерен северен ветер, кој ќе услови до крајот на работната недела дневните температури  да бидат во опаѓање и ќе се движат од -3 до 3 степени. Од вторник УХМР најавува зголемена облачност со повремени врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови од дожд и снег. Врнежите ќе бидат с

Пронајдете не на следниве мрежи: