Одлична салата од пиперки… рецепт кој задолжително мора да го имате!

Одличен прилог за во  зимските деновиСостојки:
2кг црвени пиперки
4-6 чешниња лук
 4 ловорови листови
1л вода
300мл оцет
30 гр сол
20гр шеќер
40 гр сенф
300 мл масло
Подготовка:
Пиперките исчистете ги и исечете  ги  на што  помали  коцки.  Во  тенџере на оган додадете ги  водата, оцетот, солта, шеќерот, ловоровиот лист и  цели  чешиња лук.
 Кога смесата ќе зоврие додадете ги пиерките, па гответе околу 10 минути. Исцедете  извадете го  ловорот и  лукот па добро  изладете.
Изматете го  сенфот и  маслото, па додадете го во пиперките, добро измешајте. Претходно стоплените теглички  наполнете ги  со салатата, од горе прелејте со  малку  топло  масло и  затворете. Ставете ги теглите 10 минути во топла рерна.  И  зимницата е подготвена. Наздравје Состојки:
2кг црвени пиперки
4-6 чешниња лук
 4 ловорови листови
1л вода
300мл оцет

Пронајдете не на следниве мрежи: