Откриено кој го извршил хемискиот напад во Сирија?

Loading...

„Врз основа на податоците од повеќе извори може да се склопи целата слика. Злосторничката провокација во предградието Источна Гута го изведе тим кој Саудијците го испратија преку Јордан и кој делувал со поддршка на групата Лива ал-Ислам“, изјави неименуван извор за руската агенција Интерфакс.Ова група ја презеде одговорноста за нападот на локација на која во јули 2012 година се одржа таен состанок на сириската влада во Дамаск, во кој беа убиени неколку истакната функционери.
Според наводните руски извори, се покажува дека Саудиска Арабија го организирала нападот со нервниот гас сарин, поради кој САД беа подготвени да покренат воена акција против сириската влада, пренесува Раша Тудеј.
Заговорниците на ова аверзија тврдат дека разузнавачките служби во ријад сакале со оваа тајна операција да испровоцираат американски напад на Сирија, кој би и дал предност на сириската опозиција, која е поддржувана од Саудиска Арабија.
Повеќето западни држави за нападот на 21 август ја обвинија сириската влада, додека Дамаск и Русија тврда дека зад нападот стојат бунтовнички сили.Ова група ја презеде одговорноста за нападот на локација на која во јули 2012 година се одржа таен состанок на сириската влада во Дамаск, во кој бе

loading...
Loading...