ОТКРИЈТЕ САМИ ЗОШТО СТЕ ДЕБЕЛИ: Во кој тип на дебелеење спаѓате и како да се ослободите од вишокот килограми?!

Дебелината од храна е предизвикана од анксиознст, стрес и депресија.Науката докажала и дефинирала 6 типа на дебелеење, предизвикано од различни фактори. Проверете во која група припаѓате, но и како да го решите тој проблем. 

1. Дебелеење од храна

Овој тип на дебелеење е најзастапено во светот. Настанува со прекумерно внесување на храна и шеќери. За да се ослободите од неа, редуцирајте ја исхраната и вежбајте најмалку 30 минути дневно.

2. Дебелеење поради „нервозен стомак“
Овој тип на дебелеење е предизвикан од анксиозност, стрес и депресија. Луѓето кои го имаат практикуваат често внесување на благи. Најважно е да ја контролирате својата анксиозност со физички активности кои ќе ве ослободат од стресот.

3. Глутенско дебелеење
Во главно присутно е кај жени во адолесценција, менопауза и со присутен хормонски дисбаланс. Многу е важно да избегнувате долго седење,  пушење цигари и пиење алкохол, и да практикувате вежби со тегови.

4. Атерогенично метаболичко дебелеење
Луѓето со стомак често подуен како балон, ги акумулираат сите масти во овој дел од телото. Погодени со вакво дебелеење се лицата кои консумираат алкохол или патат од проблеми со дишењето.

5. Дебелеење поради венска циркулација
Ова е претежно генетски наследно дебелеење. Настанува и за време на бременоста и на личности кои имаат отечени нозе. Решението можат да го најдат во трчање или качување по скали.

6. Дебелеење поради неактивност
Тип на дебелеење кој ги погодува деловите од телото кои во минатото биле многу активни, т.е. правени се вежби и тренинзи на нив.

Клуч за елиминирање на овој вид на масти е да не дозволите долг период без јадење, бидејќи тоа може да го забрза метаболизмот и побрзо да ги согори.Науката докажала и дефинирала 6 типа на дебелеење, предизвикано од различни фактори. 

Проверете во која група припаѓате, но и како да го решите тој

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.