Отпадна шансата да бидеме домаќини на СП во ракомет во 2019-тата година

Светската ракометна федерација ја објави потенцијалната листа на кандидати за Светското првенство во 2019-тата година во машка и женска конкуренција.На листата што ја објави „IHF“ сепак ја нема Македонија.
Како што информираат од светската ракометна репрезентација, од првобитните 13 апликации кои стигнале до нив, само осум земји ги исполниле сите рокови кои биле дадени.
Во трката за машка и женска конкуренција се вклучија следните држави.
МАЖИ: Данска, Германија, Норвешка, Полска, Словачка и Унрагија, и Шведска.
ЖЕНИ: Јапонија, и Норвешка.
Извор/Фото: derbi.mkНа листата што ја објави „IHF“ сепак ја нема Македонија.
Како што инф

Пронајдете не на следниве мрежи: