Отсега не мора да внимавате колку пици ќе изедете- Научник создаде пица која може да се јаде 3 пати на ден, секој ден

Loading...

Неодоливиот вкус на пицата ја прави една од најомилените храни на луѓето ширум светот. Да можевме, би ја јаделе и за појадок, ручек или вечера, но да не се вбројуваше како една од најнездравата брза храна.Но сега не мора повеќе да се грижите за нездравиот ефект на пицата затоа што еден научник го создал она што тој тврди дека е првиот прехранбено избалансиран пица-продукт која може да ја јадеме три пати на ден, и тоа секој ден.
Mike Lean од Универзитетот во Глазгов, Велика Британија вели дека пицата содржи 30% од потребните витамини и минерали за дневната доза на возрасен човек, како и една третина од препорачаната количина на калории, протеини и јаглени хидрати.
Lean, инспириран од сиромашните продукти во исхраната, како и од квалитетот на повеќето, создал пица што нуди совршен баланс на хранливи материи.
Прочитајте повеќе за овој пронајдок на najadise.mkНо сега не мора повеќе да се грижите за нездравиот ефект на пицата затоа што еден научник го создал она што тој тврди дека е првиот прехранбено изб

loading...
Loading...