Ова место е легло на бактерии: Единствен дел од телото кој никогаш не ви е чист!

Правилното миење на попокот се прави на посебен начин и за внатрешниот и надворешниот дел.

Студиите покажале дека внатрешноста на папокот, може да содржи дури 67 различни видови бактерии без оглед дали особата се тушира или не. 

За да го исчистите тој дел сосем добро, треба да се користат памучни крпи.

Внатрешниот дел од папокот:
Пред туширање натопете памучна крпа во медицински алкохол и избришете го папокот.
Измијте го папокот со млака вода и добро избришете со памучна крпа.

Надворешноста на папокот:
Натопете врв од памучна ткаенина и додадете малку гел за туширање.
Исчистете го папокот, а потоа измијте се со млака вода и исушете се со крпа.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.