Пеле: Зидан беше подобар од Меси

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле истакна дека Зинедин Зидан индивидуално беше подобар од асот на Барселона Лионел Меси.
Индивидуално, Зидан беше подобар фудбалер од Меси. Тој беше фантастичен и како тимски играч, но не имаше играчи околу седе како што се Андрес Иниеста и Чави околу Меси во Барселона“, изјави Пеле.Тој исто така додаде дека претходно гласал за Меси пред ѕвездата на Реал Мадрид Кристијано Роналдо и Баерн Минхен Френк Рибери во изборот за Златната топка. <pВториот славен фудбалер Ривелињо изјави дека аргентинскиот техничар не може да се споредува со Марадона и дека оваа година Меси нема да ја освои Златната топка.
„Мое мислење е дека и Нејмар е подобар техничар од Меси, но нема шанси да се споредува Лионел со Марадона. Меси игра во тим кој е неверојатно составен. Мислам дека оваа година некој друг ќе ја добие главната награда“, заклучи Ривелињо.Тој исто така додаде дека претходно гласал за Меси пред ѕвездата на Реал Мадрид Кристијано Роналдо и Баерн Минхен Френк Рибери во изборот за Златна

Пронајдете не на следниве мрежи: