Петмина ранети при напад на бејзбол тренинг близу Вашингтон

Најмалку пет лица, меѓу кои и американскиот конгресмен Стив Скејлиз, се ранети денеска кога вооружен маж отворил оган врз присутните на бејзбол тренинг во местото Александрија во сојузната држава Вирџинија, во близина на американскот главен град Вашингтон.Веста за ранувањето на Скејлиз, кој е координатор на републиканското мнозинство во Претставничкиот дом на САД, во изјава за Си-Ен-Ен ја потврди конгресменот Мо Брукс, кој и самиот бил дел од групата конгресмени од редовите на Републиканската партија, кои вежбале за потребите на еден хуманитарен бејзбол натпревар.
Веднаш по инцидентот, напаѓачот, кој, според очевидци, пукал од полуавтоматска пушка, е упасен.
Брукс информира дека меѓу ранетите се и двајца припадници на службата за обезбедување конгресмените.Веста за ранувањето на Скејлиз, кој е координатор на републиканското мнозинство во Претставничкиот дом на САД, во изјава за Си-Ен-Ен ја потврди кон

Пронајдете не на следниве мрежи: