По големите инсистирања, ФИФА воведе ново правило на Светското првенство во Бразил

Во бразил се прави се за што поголема безбедност и ефикасност на фудбалерите.Иако претходно не гледаше причина да го воведе ова правило, ФИФА попушти под притисокот на фудбалските федерации на земјите учеснички на мундијалот и воведе ново правило.
Од сега па натаму, кога на фудбалските терени температурата ќе надмине 32 степени, фудбалерите ќе се повлекуваат на краток тајм-аут за да се освежат.
Ова правило следи откако многу од репрезентациите присутни на Светското првенство се пожалија дека нивните фудбалери поради високите температури не можат да го дадат најдоброто од себе на теренот.Иако претходно не гледаше причина да го воведе ова правило, ФИФА попушти под притисокот на фудбалските федерации на земјите учеснички на мундијалот

Пронајдете не на следниве мрежи: