Почина најбогатиот Македонец на светот

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) информира дека вчера на 87-годишна возраст почина Мајк Илич,  еден најголемите поддржувачи и долгогодишен донатор на организацијата. Мајк Илич (Илиевски) кој важеше за најбогатиот Македонец во светот, починал вчера во локалната болница во Детроит. Списанието „Форбс“ во листата на најбогати лица во светот за 2016 година, оцени дека тој се наоѓа 86 место меѓу 400 најбогати Американци, како и дека од регистрираните 298 милијардери во светот, тој е на 101 место, како милијардер од САД. Неговото богатство беше оценето на шест милијарди долари.
Мајк Илич (односно Мајк Илиевски, по татково презиме), е роден во САД, а по потекло е од Македонија. Роден е 1929 година како прва генерација од децата родени во САД на Македонците Сотир, занаетчија и Султана, домаќинка.

Тој и неговата сопруга Маријан се една совршена американска успешна приказна. Со своите скромни почетоци во градот Детроит, покажаа што може да се случи со напорна работа и посветеност. Тие се покажаа како вистински визионери за градот Детроит, и модели во американското општество, но секогаш горди, и никогаш не заборавајќи ги своите македонски корени и проблемите на македонскиот народ. Во пораката до  Маријан Илич, како и до семејството Илич, претседателот и ко-основач на ОМД, Методија А. Колоски, напиша: „Моето срце сочувствува со вас поради загубата на г-дин Илич – легенда, столб, добронамерник, хуманист, горд на своите македонски корени, и одличен граѓанин – посветен на семејството, градот Детроит, Мичиген и пример за сите нас! Нека почива во мир!”

Мајк Илич беше сопруг на Маријан Илич, неговиот партнер во животот и бизнисот цели 61 година. Тие имаат седум возрасни деца Денис (Џим Scalici), Рон, Мајкл Џуниор (Ноел), Лиза (Glenn Murray), Атанас (Пети), Кристофер (Kelle), Керол, 22 внуци и три правнуци.
На 8 мај 1959 година Илич ја отвори својата прва пицерија Малиот Цезар во Гарден сити, Мичиген. Токму таа прва пицерија прерасна во најголемиот пица синџир во светот, со ресторани во 20 земји. Успехот на ланецот Малиот Цезар, му овозможи на Илич инвестиции во други бизниси за храна, спорт и забава. Сите бизниси се со седиште во Детроит и ќе продолжат да работат како семеен бизнис, предводени од претседателот и извршен директор на Илич холдингс, Кристофер Илич.
Компаниите Илич имаат 23.000 вработени со полно и со скратено работно време и пријавен приход од 3,4 милијарди долари во 2016 година.Списанието „Форбс“ во листата на најбогати лица во светот за 2016 година, оцени дека тој се наоѓа 86 место меѓу 400 најбогати Американц

Пронајдете не на следниве мрежи: