Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Слободан Праљак почина денес во Хаг, откако испи отров во судницата за време на изрекувањето на пресудата, објавуваат хрватските медиуми.Праљак по изрекувањето на пресудата извика дека ја отфрла пресудата и оти не е воен злосторник, по што отпи од мало шишенце.
Претходно, Жалбениот совет на Хашкиот трибунал потврди казна од 25 години затвор за Јадранко Прлиќ, како и 20 години затвор за Бруно Соиќ за воени злосторства.Праљак по изрекувањето на пресудата извика дека ја отфрла пресудата и оти не е воен злосторник, по што отпи од мало шишенце.

Пронајдете не на следниве мрежи: