Почина Вјуадин Бошков- легендарниот југословенски фудбалер

Легендарниот југословенски фудбалер и тренер Вујадин Бошков почина на 83-годишна возраст.Легендарниот фудбалер во времето на Југославија Вујадин Бошков почина на 83-годишна возраст, јавуваат српските медиуми.
Најголемиот дел од својата кариера Бошков го помина во Војводина, а го носеше дресот на Сампдорија и Јанг Бојс. Како тренер ги предводеше екипите на Војводина, Феенорд, Сампдорија, Рома, Наполи, Реал Мадрид и уште неколку европски клубови.
Беше селектор на Југославија со која успеа да обезбеди пласман на ЕВРО 2000-та. Како тренер беше шампион на Шпанија со Реал Мадрид (1970/80), на Југославија со Војводина (1965/66), на Италија со Сампдорија (1991), а со овој тим го освои и Купот на победниците на Куповите (1989/90).Легендарниот фудбалер во времето на Југославија Вујадин Бошков почина на 83-годишна возраст, јавуваат српските медиуми.
Најголемиот дел од

Пронајдете не на следниве мрежи: