Починало десетгодишно дете нагазнувајќи на мина

Почина десетгодишно дете во Србија, нагазнувајќи на мина која била останата од војната во обележанo минско поле.Според полициските извори, несреќата се случила кога детето и неговиот татко собирајќи старо железо стапнале на обележаното минско поле.
Со нив бил и чичкото на детето, но за среќа тој не бил повреден.
Таткото на детето се здобил со тешки телесни повреди по целото тело и е згрижен во Универзитетско- клиничкиот центар во Тузла.
После експлозијата чичкото на детето настраданите ги однел до Итната помош во Граничани, каде се обиделе да го вратат детето во живот, но за несреќа не успеале.Според полициските извори, несреќата се случила кога детето и неговиот татко собирајќи старо железо стапнале на обележаното минско поле.
Со

Пронајдете не на следниве мрежи: