Починати 2900 лица од ебола во Западна Африка

Бројот на починатите од Ебола во земјите од Западна Африка достигна 2917.Ситуацијата во Гвинеја, иако се уште е  алармантна се стабилизирала, посочија од  седиште на организацијата во Женева, истакнувајќи дека бројот на заразените не се искачил во последните пет недели.
Трендот на зголемување на заболени продолжува  во Сиера Леоне и Либерија.Смртните случаи во Гвинеја, Сиера Леоне и Либерија до неделата состигна  2909, покажува извештајот.Ситуацијата во Гвинеја, иако се уште е  алармантна се стабилизирала, посочија од  седиште на организацијата во Женева, истакнувајќи дека

Пронајдете не на следниве мрежи: